W niepewnych czasach młodzi cenią stabilne zatrudnienie

O ile jeszcze przed rokiem polscy studenci częściej oczekiwali od pracodawców możliwości rozwoju zawodowego i szkoleń, o tyle teraz większą uwagę zwracają na bezpieczeństwo pracy.

Publikacja: 07.06.2020 21:00

W niepewnych czasach młodzi cenią stabilne zatrudnienie

Foto: Adobe Stock

Perspektywa atrakcyjnych zarobków w przyszłości to czynnik, który polscy studenci wymieniają najczęściej wśród atutów najbardziej atrakcyjnych pracodawców. I to niezależnie od koniunktury – wynika z najnowszego badania firmy Universum, które „Rzeczpospolita" opisuje jako pierwsza. Według niego, prawie siedmiu na dziesięciu studentów kierunków inżynierskich, informatycznych i biznesowych zwraca uwagę na to, czy dana praca w dłuższej perspektywie zapewni im dobre zarobki.

Tegoroczne badanie, które objęło ponad 16 tys. studentów z całej Polski przeprowadzono niedługo przed wybuchem pandemii, a więc jeszcze przed załamaniem koniunktury na rynku pracy, który jednak już wtedy był w widocznej od połowy zeszłego roku fazie schłodzenia. Ta zmiana trendu mogła już wpłynąć na nastawienie młodych ludzi, którzy zwracali teraz większą uwagę na stabilność, bezpieczeństwo zatrudnienia. Widać to szczególnie w przypadku studentów kierunków inżynierskich i IT; o ile w 2019 r. na bezpieczeństwo pracy zwracało uwagę 55 proc. przyszłych inżynierów, o tyle teraz – 61 proc. W przypadku IT ta grupa powiększyła się z 48 do 53 proc.

Jak podkreśla Anna Macnar, prezes firmy HRM Institute, która w Polsce jest partnerem Universum, w naszym kraju bezpieczeństwo zatrudnienia od lat ma duże znaczenie dla kandydatów. – Ten atrybut marki pracodawcy zwykle znajduje się w czołówce najbardziej pożądanych cech, a w sytuacji, w której się teraz znajdujemy, zarówno kandydaci, jak i zatrudnieni pracownicy więcej myślą o bezpiecznym pracodawcy – dodaje szefowa HRM Institute.

Według niej teraz w czasie pandemii do stabilności zatrudnienia dochodzi dodatkowy czynnik: fizyczne bezpieczeństwo w miejscu pracy, w tym skuteczna ochrona przed zakażeniem koronawirusem.– Młodzi kandydaci, szukając pierwszej pracy, będą też szukać informacji, jak firma działa w czasie pandemii, jak komunikowała się z pracownikami i o nich dbała – przewiduje Anna Macnar.

Jak jednak wynika z badania, dla polskich studentów nadal ważniejsza niż stabilność zatrudnienia jest perspektywa dobrych zarobków w przyszłości i dobre referencje zwiększające szanse dalszej kariery. Na te referencje składają się nie tylko renoma, rynkowy sukces czy prestiż pracodawcy (te atrybuty straciły w tym roku nieco na znaczeniu), ale również rodzaj pracy czy zakres obowiązków, który daje szansę rozwoju zawodowego.

Młodzi ludzie zwracają na to uwagę już podczas praktyk i staży zawodowych. Firmy znane z dobrych programów stażowych, które dają możliwości zdobycia różnorodnych doświadczeń (na różnorodność zadań zwraca uwagę co trzeci z uczestników badania Universum), mogły przebierać w kandydatach nawet w czasach tzw. rynku pracownika. Tym bardziej teraz.

Widać to było w tegorocznej edycji Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, w którym znane firmy zaoferowały ponad 100 miejsc na letnich stażach (z pensją co najmniej 3,5 tys. zł brutto miesięcznie). Zgłosiło się prawie 3100 kandydatów, którzy złożyli łącznie niemal 6 tys. aplikacji (niektórzy aplikowali na kilka ofert). Marian Owerko, wiceprezes PRB oraz twórca i szef Programu Kariera podkreśla, że tegoroczna 17. edycja programu jest rekordowa pod względem liczby zgłoszeń i kandydatów. Częściowo odzwierciedla to obecną sytuację na rynku pracy, lecz duże znaczenie ma też jakość programu. – Zdobywanie doświadczenie było i jest w centrum naszej filozofii. Zależy nam, by uczestnicy przez moment zetknęli się ze strategicznym poziomem prowadzenia biznesu. Temu służy bezpośrednia praca z osobami faktycznie zarządzającymi firmą, w której realizowany jest staż – wyjaśnia Marian Owerko.

Jak wynika z badania Universum, w ostatnich latach młodzi ludzie coraz więcej uwagi przywiązują też do szacunku dla pracowników. W tym roku jest on już w pierwszej piątce kluczowych atrybutów pożądanego pracodawcy – przy czym najbardziej zyskał na znaczeniu wśród studentów kierunków informatycznych (wzrost z 50 do 56 proc.). Jest teraz wyżej ceniony niż przyjazne środowisko pracy, czyli dobra atmosfera w firmie. Anna Macnar zaznacza, że te trzy atrybuty (dobre zarobki, szansa na karierę zawodową i szacunek dla pracowników) są obecnie najważniejsze dla większości studentów w Polsce niezależnie od kierunku. – Szacunek dla pracowników wkradł się do ścisłej czołówki dość niedawno, ale wydaje się, że zagości tam na dłużej. Kandydaci chcą mieć pewność, że pracodawca będzie dbał o swoich ludzi i ich szanował, niezależnie od ich poglądów – twierdzi szefowa HRM Institute.

Według niej szacunek dla pracowników przekłada się też na ich docenianie. A poczucie bycia docenionym jest jednym z czynników, które najlepiej motywują do pracy– zarówno początkujących, jak i doświadczonych pracowników.

Perspektywa atrakcyjnych zarobków w przyszłości to czynnik, który polscy studenci wymieniają najczęściej wśród atutów najbardziej atrakcyjnych pracodawców. I to niezależnie od koniunktury – wynika z najnowszego badania firmy Universum, które „Rzeczpospolita" opisuje jako pierwsza. Według niego, prawie siedmiu na dziesięciu studentów kierunków inżynierskich, informatycznych i biznesowych zwraca uwagę na to, czy dana praca w dłuższej perspektywie zapewni im dobre zarobki.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Praca
Depresja pracowników kosztuje firmy miliardy złotych. Straty są coraz większe
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca
Rekordowa liczba studenckich staży w Programie Kariera
Praca
Dyplom nadal pomaga na starcie
Praca
Mobbing w miejscu pracy – jak sobie radzić z przemocą i nękaniem
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Praca
Migranci zarobkowi krótko mieszkają pod dachem pracodawcy. Samodzielni Ukraińcy